Pořadatelská země Expo schválila rozpočet na výstavbu výstaviště

Japonská vláda oznámila, že odsouhlasila předpokládané náklady na výstavbu místa konání Světové výstavy v Ósace v roce 2025 ve výši 235 miliard jenů (1,6 miliardy USD, 36 miliard Kč), což je téměř dvojnásobek původního odhadu organizátora.

Náklady budou rozděleny mezi tři strany – ústřední vládu, vlády prefektury a města Ósaka a podnikatelskou komunitu, přičemž každá z nich ponese dalších 16,7 miliardy jenů. Souhlas vlády přišel poté, co ostatní dvě strany oznámily, že souhlasí s odhadem nákladů na výstavbu, který se zvýšil z původních 125 miliard jenů. Informuje agentura Kyodo News.

Japonská asociace pro Všeobecnou světovou výstavu 2025 zvýšila v prosinci 2020 částku na 185 miliard jenů, částečně kvůli změnám ve stavebních plánech, včetně tepelných opatření. Ministr průmyslu Jasutoši Nišimura a Hanako Jimi, ministryně pro tuto výstavu, v té době uvedli, že vzhledem k prudce rostoucím nákladům na materiál a pracovní sílu jsou nadsazené výdaje na výstavbu areálu pro úspěšnou výstavu nevyhnutelné.

„Chceme, aby se (organizátor výstavy) ujistil, že se náklady opět nezvýší,“ řekl tehdy Nišimura. Minulý měsíc pak asociace oznámila ústřední a místní vládě dodatečné navýšení o 50 miliard jenů na základě slabého jenu a nedostatku pracovních sil, které zvýšily ceny dovozního materiálu a náklady na pracovní sílu.

Sdružení pro Expo odhadlo, že prudký nárůst cen si vyžádá dodatečné náklady ve výši 52,7 miliardy jenů, avšak revize návrhu míst konání – součást snahy o snížení nákladů – umožňuje snížit náklady o 15,7 miliardy jenů.

Pořadatel uvedl, že rovných 13 miliard jenů vyčlení do rezervního fondu. Na bezpečnost v místě konání se vláda chystá vynaložit přibližně 20 miliard jenů; zprvu se plánovalo, že náklady budou pokryty převážně z příjmů ze vstupenek.

Akce, která se bude konat od 13. dubna do 13. října 2025 na umělém ostrově Jumešima v Ósackém zálivu, má představit technologické a kulturní expozice přibližně 150 zemí a regionů a očekává se, že ji navštíví přibližně 28 milionů návštěvníků.