NEWTON University Angel Fund podporuje mladé podnikatele

Praha 12. října 2022 (PROTEXT) – NEWTON University Angel Fund vznikl jako platforma v rámci Newton University (NU). Jeho cílem je pomocí investic podporovat talentované mladé podnikatele, a to i v turbulentní době, kdy se trh propadá do červených čísel. NUAF, původně investiční podpora pro studenty, se letošního listopadu otevře i veřejnosti. Začínající podnikatelé tak mají šanci získat investici, která jim pomůže rozjet vlastní byznys. Strategie NUAF je přitom taková, že investuje menší částky do více projektů, které jsou v současné době konkurenceschopné. O tom, zda dostanete investici, se rozhoduje na takzvaném Decision Day. Ten nejbližší se koná 16. listopadu na NU.

V době, kdy si leckdo nechá zajít na podnikání chuť, zní tenhle počin odvážně, protože čísla hovoří jasně. S mírou meziroční inflace 17,2 %, dvoutýdenní 7 % repo sazbou ČNB, nárůstem pohonných hmot a raketovým vzestupem cen energií se investice jeví jako velmi riskantní. I kvůli začínající recesi se centrální bankéři snaží zvyšováním základních úrokových sazeb zamezit inflaci, nicméně to přináší do značné míry zpomalení ekonomiky. S těmito vyhlídkami mnoho investorů hledá způsoby, jak diverzifikovat svá portfolia.

Jedním ze způsobu, jak rozložit své portfolio, je investovat do začínající firmy. A pro začínající firmy je tohle zároveň šance, jak získat peníze do začátku. Andělský investiční fond Newton University tak nabízí alternativu všem začínajícím podnikatelům, kteří nemají vstupní kapitál a nechtějí si brát podnikatelské úvěry kvůli vysokým úrokům a nákladné správě těchto úvěrů. Pro začínající firmy je taky takřka nemožné upsat akcie. Decision Day, který pořádá NUAF, je příležitost, jak rozjet svůj byznys. I přesto, že jde pro investory o rizikové investování, má svůj smysl.

„Investor musí volit firmy s potenciálem. Vybrat si například firmy ze zajímavých sektorů, které budou na dnešní době profitovat. Trh se na dně hospodářského cyklu vždy vyčistí a začnou vznikat nové a zajímavé firmy. Právě taková společnost může investorovi nabídnout zajímavý výnos a rychlejší zotavení z dnešních tržních propadů,“ líčí Milan Doležal, jeden z členů, který působí v investičním fondu NUAF.

Andělští investoři jsou lidé, kteří mají za sebou úspěšně vybudovaný byznys a investují do nápadů, kterým věří, výměnou za podíl ve společnosti nebo participaci na zisku. Newton University Angel Fund má přitom svá specifika. Investoři nečekají až se ze startupů stanou jednorožci, ale snaží se z projektu co nejdříve vystoupit. „Nebudeme v byznysu 5–7 let, než se z něj stane jednorožec. Jakmile do firmy vstoupíme, pomůžeme jí s počátečním růstem, a co nejdříve z ní zase vystoupíme s úvodní investicí. Pak ji odprodáme dalšímu investorovi nebo samotnému zakladateli, pokud bude firma úspěšná,“ vysvětluje spoluzakladatel fondu Michal Tesař.

Důležitým aspektem je pak poskytnutí mentoringu mladým podnikatelům v jejich začátcích. Protože NUAF vznikl primárně jako projekt pro studenty, nefunguje jako běžné investiční fondy, kdy investoři investují miliony a pak jen čekají na zhodnocení. NUAF investuje poměrně nízké částky, protože podporuje vysoce rizikové projekty a je tak krytý proti velkým ztrátám, stejně jako začínající podnikatelé.

Kromě peněz všichni mladí podnikatelé získají další bonus, a sice mentora. Díky napojení na NEWTON University je NUAF schopný zařídit úspěšné podnikatele na konzultaci. Po celou dobu je jim k dispozici tým, na který se mohou obrátit s problémem v rámci svého podnikání.

Kontakt pro média:

Dominik Majera

správce NUAF

e-mail: angel.fund@newton.university

Poznámka pro editora: Nejbližší Decision Day se koná 16. listopadu 2022 na půdě Newton University. Uzávěrka přihlášek je do 4. listopadu 2022.

Úspěšně zainvestované projekty:

Jedním z projektů, který získal investici je Basefound, za nímž stojí dva studenti NEWTON University, Petr Kamenčák a Vojtěch Šobek. Studenti vyrábí designové bezdrátové nabíječky, ale v jejich portfoliu najdete třeba i nabíjecí stůl, v plánu mají rozjet coworková centra. Investici získal také Antspark s eshopem, kde si můžete koupit stále oblíbenější formikária, tedy mravenčí kolonie, které čím dál víc bodují i v rámci sociálních sítí, zejména na TikToku.

Více o projektu Basefound:
K designovým nabíječkám přivedla kluky z Basefoundu láska k Applu

O NEWTON Angel Fund

NEWTON University Angel Fund je investiční fond, který se zaměřuje na úplné začátky podnikatelských záměrů studentů NEWTON University, členů NEWTON Family a veřejnosti. Poskytuje investice do 300 tisíc a pořádá pravidelné Decision Days, kde mohou začínající podnikatelé předvést své nápady. Jeho spoluzakladatelem je investor a člen dozorčí rady NEWTON University Michal Tesař.