Malý obývací pokoj s jídelnou může vypadat elegantně i moderně

Mnoho lidí žije v panelových nebo bytových domech, kde je nouze o prostor. Musíte přemýšlet nad každým centimetrem, abyste využili prostor na maximum. To se týká i obývacího pokoje, do kterého můžete dostat i jídelní stůl a židle. Možná si to nemyslíte, ale doopravdy si můžete užít jídelnu i v malém bytě. Musíte jen vědět, jak na to.

Při uspořádání místnosti máte hned několik možností

Navrhnout obývací pokoj s jídelnou nemusí být složité. Musíte ale trochu plánovat a pohrát si s fantazií. Ideální je, když si místnost nakreslíte na papír a do ní umístíte všechny kusy nábytku, které si doma představujete. Podle toho uvidíte, jestli se tam všechno dostane a jak to můžete uspořádat. Jednoduše to zkoušejte, dokud nebudete spokojení.

Jídelna bude zaručeně spojovacím prvkem mezi obývacím pokojem a kuchyní. Měli byste na ni podle toho myslet. Vybrat si můžete originální nohy stolu, které budou ve stejném stylu v jídelně i obývacím pokoji. Prvek ve stejném stylu potom můžete umístit také do kuchyně. Do malého prostoru nikdy nedávejte kulatý stůl (zabere hodně místa) a myslete na to, kolik lidí u něj bude sedět. Jinak můžete místnost stylizovat dvěma způsoby:

obě části (obývák i jídelnu) slaďte dokonale dohromady,
oddělte jídelnu od zbytku místnosti.

Místnost sladěná barevně i ve stylu

Spojit více místností v jednu je jednodušší, než si myslíte. Můžete všechno sladit dohromady barevně i stylem. Nejlepší je, když pro pokoj vyberete jednu nebo dvě barvy a do těch vše sladíte. Můžete také nechat obě části ve stejném stylu. Stejné odstíny nábytku, podobné dekorace apod. Je to mnohem jednodušší, než jídelnu oddělovat a vypadá to velmi elegantně.

V posledních letech je velmi oblíbený „urban jungle“. Tato místnost ale bude nádherně vypadat ve „scandi“ stylu. Pro ten je charakteristický minimalismus, jednoduchost, pastelové barvy a sedací soupravy na míru. Taková pohovka ale bude vypadat dokonale v každém interiéru, protože si ji budete moci přizpůsobit svým potřebám. A to platí také pro křesla a křesílka.

Jídelna může být zcela odlišná od obýváku

Trochu náročnější variantou je pokoj rozdělit na dvě zóny. Můžete ho jednoduše rozdělit pomocí otevřených regálů plných knih a rostlin. Velmi moderní jsou také paravány. Mnohem jednodušší je zvolit výraznější kusový koberec, který rozložíte pod jídelním stolem. A nebudete muset pořizovat další kus nábytku, který by místnost opticky zmenšil.

V každém případě při plánování a zařizování pokoje nesmíte zapomínat na vhodné osvětlení. Jídelna by měla mít vlastní osvětlení a vhodné jsou také stojací nebo nástěnné lampy. Po zařízení již doma nekuřte. Praskací kapsle do cigaret i další varianty kouření jsou sice lákavé, ale zničí vám nábytek. Jestli investujete do jedinečné pohovky, jistě ji nebudete chtít zničit cigaretovým kouřem. Celkově se musíte naučit o nový nábytek pečovat a měl by být co nejpraktičtější.