Legenda dálkového běžeckého lyžování Stanislav Řezáč slaví 50. „Zastavit ještě nehodlám.“

Praha 28. dubna 2023 (PROTEXT) – Významné životní jubileum – 50. narozeniny – oslaví Stanislav Řezáč, opora týmu Slavia pojišťovna Sport Team v sobotu 29. dubna. V posledním závodě právě uplynulého ročníku prestižního seriálu skilaufů Ski Classics Summit 2 Senja (65 km) byl navzdory věku ze všech českých závodníků nejrychlejší. „To mě hrozně nakoplo. Nechce se mi končit,“ připouští.

„Na rozhodnutí, jestli budu aktivně pokračovat v závodní kariéře si dávám čas do konce května,“ dodává rodák z Jablonce, který aktivně jezdí 27 sezón a než se specializoval na dálkové běžecké lyžování, kde dlouhá léta patřil k absolutní světové špičce, byl členem reprezentace ČR v klasickém lyžování.

Stanislav Řezáč vyhrál seriál závodů pod tehdejším názvem World Classic Championship v roce 2011, v celkovém bodování byl stříbrný v roce 2013 a na čtvrtém místě o rok později. Vavříny sbíral na nejtěžších závodech. Třikrát vyhrál domácí Jizerskou 50 (jednou byl stříbrný), zlatou medaili má z náročného Birkenbeinerrennetu v Norsku i ze slavné Marcialongy v Itálii. V legendárním švédském Vasaloppetu (90 km), který je mezi běžci na lyžích považován za ikonickou záležitost, byl jednou stříbrný a čtyřikrát třetí. „Vybrat jediný úspěch, na který jsem nejvíc pyšný? To je hrozně těžké… Hodně si cením vítězství na Marcialonga di Feimme v roce 2005, to je pro mě ze všech úspěchů asi nejvýš. Ale také první místo v König Ludwig Laufu se počítá. Jizerská 50 je srdcovka, v Jizerkách jsem doma. Vyhrávat Jizerskou 50 se mi nikdy neomrzelo, povedlo se mi to celkem třikrát,“ ohlíží se Stanislav Řezáč zpět. „Nemusíte vždycky mít přímo zlato, abyste byli spokojení. Na Vasově běhu jsem byl v roce 2012 třetí, a to už mi bylo přes čtyřicet.“ Stanislav Řezáč připouští, že právě slavný „Vasák“ je jeho nejoblíbenějším závodem s největším počtem startů.

Ačkoliv na celkové umístění v první desítce kategorie elite mužů už nepomýšlí, také vzhledem k tomu, že popularita ski-laufů nesmírně stoupla a konkurence v průběhu let dramaticky narostla, v jednotlivých závodech světového seriálu Ski Classics může Stanislav Řezáč stále promlouvat do první dvacítky výsledkové listiny. „Když se všechno správně sejde – moje forma, lyže, vyhovující trať i podmínky, není to nereálné,“ připouští. Nedávno skončená sezóna, která obnášela 14 závodů v deseti závodních víkendech, však nabídla takový ideální soulad okolností právě až v posledním závodě. „Sice se mi na rozdíl od té předchozí sezóny vyhnula zranění, ale zato mě potkalo několik onemocnění včetně docela těžkého průběhu covidu, které negativně ovlivnily moji formu. Až na výjimky se to týkalo prakticky celé sezóny, úplně fit jsem byl jen na jejím začátku a konci. Ski classics je takový termínový mazec, že se nestihnete dát včas do pořádku.“

Při rozhodování, jestli dál pokračovat, je i průběh poslední sezóny důležitou proměnnou. „Teď mám důkaz, že by to ještě šlo,“ usmívá se závodník. Ve startovním poli navíc nebude v další sezóně největší rival v boji o dres nejlepšího veterána. Norský závodník Anders Aukland totiž ukončil aktivní kariéru.

Pokud bude Stanislav Řezáč dál pokračovat, pak velmi pravděpodobně v dresu Slavia pojišťovna Sport teamu. „Když jsem dostal tuhle nabídku, stavěl jsem dům v Bedřichově a vůbec netrénoval. Jen jsem dělal na stavbě a mysleli jsi, že jsem už pověsil závodění na hřebík,“ vzpomíná.

„Věděli jsme, proč chceme do týmu získat právě Standu Řezáče,“ říká k tomu šéf týmu a sám aktivní závodník Pavel Sehnal. „Jeho příběh je neuvěřitelný. On se červená, když o něm mluvím na veřejnosti jako o legendě, ale tak to prostě je. V historii českého sportu není mnoho příkladů, kdy by se někdo na vrcholové sportovní úrovni udržel ve světové špičce tak dlouho. Jsem přesvědčený o tom, že Standův příběh má velký přesah v tom, jak dokáže inspirovat ostatní lidi ke sportu a pohybu. To je i poslání celého Slavia pojišťovna Sport teamu. Standovi samozřejmě upřímně blahopřejeme k jubileu. Že by končil, o tom nic nevíme. Ale na finální rozhodnutí si všichni budeme muset počkat do konce května.“

Více o Slavia pojišťovna Sport Teamu:

Dobrovolná organizace pro ty, kdo se věnují aktivnímu pohybu ve volném čase i na profesionální úrovni, zajímají se o ochranu účastníků silničního provozu (zejména chodců a cyklistů), podporu sportu a sportovních aktivit a v neposlední řadě o zlepšování úrovně prevence závažných onemocnění a civilizačních chorob. SPST pořádá sportovní, společenské a osvětové akce. Aktuálně např. další ročník akce Král Jizerských hor) pro členy i širokou veřejnost, podporuje vybrané sportovní aktivity a sportovce a spolupracuje s dalšími zájmovými osobami a spolky. Pro další informace kontaktujte:

O společnosti Slavia pojišťovna a.s.

Slavia pojišťovna, člen skupiny SPGROUP a.s. a expert na neživotní pojištění, staví na dlouholetých zkušenostech z pojišťovnictví, které sahají až do dob rakousko-uherské monarchie, do roku 1868. Je jedinou ryze českou pojišťovnou s tradicí na našem trhu již více než 150 let. Dnes patří mezi Top10 neživotních pojišťoven v ČR. Dlouhodobě se zaměřuje na zodpovědné řidiče, kterým v rámci autopojištění dokáže nabídnout zajímavé podmínky. Své služby poskytuje fyzickým osobám, živnostníkům, malým a středně velkým firmám, velkým korporacím či obcím a městům. Služby poskytuje i personálním agenturám a cestovním kancelářím. Prostřednictvím 18 poboček a více než stovky kontaktních míst obsluhuje více než 250 000 aktivních klientů. Ti mohou pojištění sjednávat, hlásit pojistné události či poskytovat fotodokumentaci k těmto pojistným událostem i plně online, přes webové stránky či on-line aplikace.