Konspirační teorie, plochozemci…

Praha 22. března 2023 (PROTEXT) – V knižním bestselleru Plochá, nikoli kulatá planeta (Off the Edge) – Proč jsou lidé ochotni uvěřit čemukoli (vydavatelství Zoner Press) – zkoumá novinářka Kelly Weillová přímou návaznost mezi dnešní dobou nakloněnou konspiracím, která překypuje nejen plochozemci, ale i stoupenci dezinformačních webů, a počátky teorie ploché země ve 30. letech 19. století.

Jak to? Proč?

Pokud chcete pochopit, jak se okrajové jevy staly naší novou normou, tuto knihu si nutně potřebujete přečíst. Od roku 2015 dochází k velkolepému rozmachu staletého bludu, že je Země plochá. Stále víc lidí věří, že žijeme na planetě ve tvaru placky, kterou uzavírá pevná kopule a obklopuje stěží uvěřitelná ledová stěna.

V knize se dozvídáme, jaké přirozené pohnutky stojí za těmito přesvědčeními: lidé čelící komplikovanému světu, který se vymyká kontrole, vždy hledají zákonitosti, jež by vysvětlily nevysvětlitelné. Tato psychologie se nemění. S nástupem jednadvacátého století se však změnilo něco jiného. Hnutí za plochou Zemi, podporované algoritmy Facebooku a YouTube, nabývá na síle.

V knize Plochá, nikoli kulatá planeta, která je zároveň vyčerpávající historií tohoto hnutí i zásadním pohledem na jeho neuvěřitelnou současnost, se setkáváme s historickými postavami, jako byl podvodník z devatenáctého století, který teorii poprvé zpopularizoval, i s mnoha současnými dezinformátory, se kterými se Weillová seznámila, od maminek na mateřské dovolené přes odhodlané kreacionisty až po neonacistické rappery. Zjistíme, co a kdo obrací lidi k víře v dezinformace a co se děje uvnitř králičí nory. A dokonce se dozvíme i o muži, který se rozhodl letět do vesmíru v podomácku vyrobeném balonu poháněném raketou a jehož tragická smrt je stejně nesmyslná a absurdní jako teorie, kterou se rozhodl dokázat. V tomto pronikavém a silném příběhu o síle víry Kelly Weillová zkoumá, jak jsme dospěli do okamžiku polarizované reality, a vysvětluje, co se musí stát, abychom se mohli všichni zase vrátit na stejnou otáčející se kulatou planetu.

Ukázka z knihy:

„Někde, statisticky vzato docela blízko mě, si nějaký plochozemec všiml příchodu noci a přisoudil jej pohybu Slunce kolem ploché roviny. Zítra ráno, podle našich různých modelů, Slunce zase vyjde a opět nastane den. Ať tak či onak, alespoň prozatím se o něj budeme muset nějak podělit.“…

Plochá, nikoliv kulatá planeta, Proč jsou lidé ochotni uvěřit čemukoliv

(ISBN 978-80-7413-555-2)

Vydavatelství Zoner Press www.zonerpress.cz (Květa Filipi)