Kdo bojuje za zdravotně postižené? Národní rada rozhodně ne, říká soukromý ombudsman Jiří Kotáb

Praha 5. prosince 2022 (PROTEXT) – S ohledem na rekordně zvyšující se finanční nároky na občany České republiky, kde se zvyšuje celým finančním spektrem, je zapotřebí, aby Národní rada osob se zdravotním postižením (která o sobě tvrdí, jak hájí zájmy zdravotně postižených) inicializovala jednání o zvýšení Příspěvku na péči o osobu blízkou! Dle vyjádření Národní rady zvýšení příspěvku na péči podporuje, ale to je bohužel vše.

Ministerstvo práce a sociálních věcí údajně připravuje novelu zákona o sociálních službách a součástí tohoto návrhu by měla být valorizace příspěvku na péči. Jenže pro rok 2023 ani 2024 dle našich dostupných zdrojů z ministerstva financí i ministerstva práce a sociálních věcí to určitě nebude. Proč tedy Národní rada osob se zdravotním postižením v čele s Václavem Krásou nesvolá potřebná jednání o zvýšení? Dle zdrojů, která má naše Kancelář soukromého ombudsmana, to nemá zapotřebí. Přijde nám, že pan Krása se nechce jakkoliv angažovat.

Je skutečností, že osoby pečující o své blízké v rodinném prostředí, které je nenahraditelné, tím vlastně chrání své blízké před utrpením žití v nelidských podmínkách v některých ústavech sociální péče. Je zapotřebí vytvořit iniciativu na svolání schůzky s ministrem práce a sociálních věcí a ministrem financí.

Jelikož sám jsem osoba zdravotně postižená a pohybuji se každý den mezi lidmi s různými druhy handicapu, tak vím, co potřebují a jak přemýšlejí. Jsme závislí na podpoře druhé osoby, která pro nás dělá první poslední. Pokud nebude tento příspěvek aspoň ve výši minimální mzdy, protože péče o osobu blízkou je práce jako každá jiná, tak bude potřeba začít jednat o nové radě zdravotně postižených. Přijde mi z pohledu jak zdravotně postižené osoby, tak i politicky zaměřeného člověka, že pro osoby zdravotně postižené se opravdu hodně málo dělá a i finalizuje.

Závěrem doporučení poslancům a senátorům, zkuste si vyzkoušet opakující 24 hodinovou péči o osobu blízkou ve vyšším stupni zdravotního postižení. Jisté je, že vaše překvapení bude jistě zvláštní.

Kontakt:

Jirikotab@jirikotab.eu

www.jirikotab.eu