Je Česko země přátelská k dětem? Výsledky průzkumu UNICEF budou děti diskutovat s prezidentem

Praha 24. října 2023 (PROTEXT) – Česká pobočka UNICEF dnes spustila online průzkum „Česko – země přátelská k dětem“, ve kterém se žáci a studenti z celé republiky mohou vyjádřit k tomu, jak se jim v Česku žije, co chtějí změnit a co by si pro svůj život i svoji zemi do budoucna přáli.

Děti mohou ode dneška odpovídat na otázky týkající se problémů české společnosti prostřednictvím online dotazníku „Česko – země přátelská k dětem“, a vyjádřit tak své názory na současnou podobu státu. Anonymní dotazník je dostupný na stránkách www.unicef.cz/mujhlas a jeho vyplnění nezabere více než deset minut. Zapojit se do něj mohou všechny děti a mladí lidé do 18 let žijící v Česku, a to nejpozději do 11. 11.

„Ceníme si každého hlasu a věřím, že této jedinečné příležitosti využije co nejvíce dětí. Chceme nastupujícím generacím ukázat, že jim nasloucháme a že svými aktivitami mohou ovlivnit podobu země, ve které společně žijeme,“ říká ředitelka Českého výboru pro UNICEF Pavla Gomba.

Z výsledků průzkumu vytvoří UNICEF program, který prezidentu Petru Pavlovi předají letošní vítězové ankety „Dítě Česka“, a to symbolicky na Světový den dětí 20. listopadu. „Děti tvoří čtvrtinu naší populace. Žijí s námi již teď a záleží na tom, jakou životní zkušenost si vytvářejí. Při rozhodování na ně ale často zapomínáme. Proto si velmi vážíme toho, že poprvé v historii naší země se hlava státu zapojí do oslav Světového dne dětí a tento den stráví nasloucháním jejich názorům a potřebám,“ dodává Pavla Gomba.

Právě v rámci oslav Světového dne dětí stráví dva vítězové – dívka a chlapec – 3. ročníku ankety Dítě Česka den s prezidentem České republiky. Během dopoledne ho budou doprovázet a podílet se na jeho běžném programu. Součástí speciálního dne s prezidentem bude také společná diskuse o výsledcích průzkumu „Česko – země přátelská k dětem“ a konkrétních podnětech, které považují za důležité pro vytvoření nejlepších možných podmínek pro děti v Česku.

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím a zneužíváním. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Na programy pomoci dětem jde 90,3 % všech získaných prostředků.

 

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.