Jak poručit slunci i dešti a trávit víc času venku

Kdo je denně venku alespoň dvě hodiny, je šťastnější a zdravější. Trávit čas venku nám prospívá fyzicky i psychicky, víme to velmi dobře, přesto v uzavřených budovách trávíme často 21 až 24 hodin denně. To je až 90% našeho života. Věděli jste, že vnitřní vzduch je znečištěn víc než venkovní? Že život v nevětraných domácnostech zvyšuje riziko astmatu až o 40 %? A že z celého domu nejvíce je znečištěné ovzduší v dětských pokojích?

Možná byste rádi trávili více času venku, ale ne vždy to jde.

Víkend je jen jednou za týden a v pracovních dnech je člověk rád, že se proběhne ze zastávky do práce nebo z práce do restaurace na oběd. My pro vás ale máme tip, jak prokazatelně zvýšit počet hodin strávených na vzduchu, aniž byste museli vystrčit paty z domu. Stačí k tomu klidně i malý balkon, terasa nebo předzahrádka. Při vytvoření vhodných podmínek můžete venku pracovat, učit se, hrát si s dětmi, číst si i odpočívat.

No dobře, ale co počasí?

Od května do září, tedy v měsících, kdy bychom venku byli nejraději, se průměrný měsíční počet slunečných hodin pohybuje od 150 do 220. Nejvíce samozřejmě slunce svítí v červenci a v srpnu. Sluníčko se nám odráží na monitorech počítačů a chytrých zařízeních. Nutí nás mhouřit oči, natírat se opalovacími krémy, oblékat se do materiálů, které se nepropotí, natáčet slunečník několikrát denně podle toho, odkud to právě pálí. No a když nám zrovna na hlavu nepeče, může nám na ni pršet. V období od května do října je to průměrně pět až devět dní měsíčně.

K čemu nám je balkon, když na něm nevydržíme být?

Vlivem počasí se samozřejmě doba užívání příjemně zařízeného balkonu nebo terasy významně zkracuje. Jak to můžete změnit? Nechte si nad hlavu nainstalovat markýzu. Přesněji takovou markýzu, která je vyrobena na míru vašim potřebám a prostorům. Která vás ochrání nejen před sluníčkem, ale i před deštěm. Takovou, která je vyrobena kvalitně a z nepromokavé látky. Řekli byste, že markýza proti dešti zvládne zastínit neuvěřitelnou plochu 28 metrů čtverečních?

Jako pěst na okno? Ale vůbec ne!

Pryč jsou časy, kdy byly markýzy trnem v oku mnohým estétům. Moderní markýzy se chlubí luxusním designem, působí velmi nenápadným dojmem a žádným způsobem nenarušují vzhled domu. Vybírat můžete z mnoha vzorů, barev i látek. Markýzy se skládají z nosného profilu a z kazety, čili boxu, do kterého se při stažení schovává nejen látka, ale také ramena markýzy. Kazetová markýza je tím pádem kompletně chráněna před nepřízní počasí (prudký vítr, déšť nebo sníh). Díky tomu vydrží celé roky jako nová.

Patříte k fanouškům chytrých zařízení?

Tak pro vás máme dobrou zprávu. Jako doplněk si k markýze můžete pořídit integrované osvětlení, topení nebo různá čidla pro automatické zatahování nebo roztahování markýzy. Markýza tak dovede sama reagovat na změny počasí. Jakmile začne foukat prudký vítr, markýza se sama zatáhne, aby se neporušila, stejně tak pokud čidlo zaznamená ostré slunce, sama se vytáhne.