Investiční společnost R2P INVEST zažívá zásadní milník – proč posiluje svou pozici v Indii?

Praha 25. října 2023 (PROTEXT) – Viktor Dokučajev: „Otevření R2P v Indii je bezpochyby jedním z nejdůležitějších milníků společnosti.”

Viktor Dokučajev je zakladatel společnosti R2P INVEST PTE. LTD., předseda představenstva Snapcore a.s., ale hlavně hnací motor celé skupiny. Za dvacet let praxe vybudoval finanční impérium s miliardovým ročním obratem a neustále vyhledává nové obchodní a finanční příležitosti. Jednou z těchto příležitostí je také otevření R2P v Indii. A nejen o tom se Viktor rozpovídal v novém rozhovoru.

1. Viktore, můžete pro začátek stručně představit R2P INVEST? A jaká je vaše historie v této společností?

Věřím, že o R2P INVEST jste již mnoho slyšeli, proto bych se nerad opakoval. Stručně můžu říci, že se jedná o fond kvalifikovaných investorů, který poskytuje příležitost investovat do akvizice problémových aktiv a následně generovat výnosy. Máme obrovské zkušenosti, díky kterým dokážeme investovat do skutečně výnosných portfolií, která pak přinášejí stálý a dobrý výnos.

Co se mé historie týče, mnoho let jsem pracoval v oboru vymáhání pohledávek, kde akvizice dluhových portfolií tvoří významnou část podnikání. Právě tehdy vznikla myšlenka založit společnost, která by zájemcům pomohla kvalifikovaně investovat a dosahovat pozitivních zisků. Trh s dluhovými aktivy je atraktivní a mnoho lidí o investování uvažuje, ale jako v každém podnikání, i zde existuje mnoho úskalí, o kterých když nevíte, můžete o všechny své investice přijít. Proto jsme tu my – pomáháme našim klientům, aby se jim v rámci investice co nejvíce dařilo.

2. Při pohledu na uplynulý rok byl prodej ruských společností poměrně významnou událostí. Měl tento krok na společnost závažný dopad?

Ruský investiční trh je poměrně rozvinutý. A my jsme skutečně aktivně investovali do akvizice dluhových portfolií. Ale to byla jen část našeho podnikání. Působíme v Evropě, Asii, Latinské Americe, vstoupili jsme na americký trh a plánujeme vstup na africký trh. Ačkoli byl tedy prodej ruských aktiv důležitým milníkem v historii fondu, na naše budoucí plány nakonec neměl zásadní vliv.

3. Když mluvíme o milnících, jedním z nich je, že stojíte v čele R2P v Indii. Na co se společnost zaměřuje?

Otevření R2P v Indii je bezpochyby jedním z nejdůležitějších milníků společnosti.

Potenciál Indie je totiž obrovský. A není žádným tajemstvím, že mnozí analytici předpovídají této zemi vážný hospodářský průlom a prorokují, že se v blízké budoucnosti stane třetí ekonomikou světa. Existují zde obrovské příležitosti pro podnikání a finanční sektor rychle nabírá na obrátkách. Naše volba proto byla zřejmá. Neustále komunikuji s investory a vidím jejich zájem. Jsme samozřejmě připraveni pomoci jim vstoupit na trh a realizovat výnosné investice.

4. Jaké byly vaše první kroky v této roli? Bylo třeba provést nějaké změny, nebo jste pokračoval v již zavedené strategii?

V první řadě klademe důraz na akvizici portfolií nesplácených úvěrů, to je naše hlavní činnost. Finanční boom a rychlý rozvoj úvěrování často vede k nárůstu nesplácených úvěrů. To je to, co nyní vidíme v Indii. A my jsme připraveni investovat do portfolií NPL.

Jak mnozí vědí, dlouhodobě spolupracujeme se společností MBA Consult, která zajišťuje další práci s portfolii po dokončení jejich nákupu. MBA Group nyní také aktivně rozvíjí svou činnost v Indii, což významně posiluje naši pozici na trhu.

5. Zní to jako nový začátek pro celou společnost. Vidíte již nějaké výsledky těchto změn?

Nyní R2P India prochází přípravnou fází a dokončuje právní procedury – získává speciální licenci, která jí poskytne právo nakupovat dluhová portfolia. Kromě toho náš tým analytiků důkladně studuje trh a jeho příležitosti a vyhodnocuje nabídky, se kterými k nám finanční společnosti přicházejí. Můžeme říci, že toto je nejdůležitější fáze činnosti společnosti, na níž závisí budoucí úspěch. Proto jsem firmu převzal a chci pomoci svému týmu vybudovat všechny obchodní procesy co nejkompetentněji.

6. Jaké jsou vaše plány do blízké budoucnosti, čekají vás nějaké zásadní změny?

Budeme pokračovat v posilování naší pozice v Asii – na Filipínách, v Indonésii. Je to trh s velkým potenciálem. Máme projekty v USA a letos plánujeme vstoupit na africký kontinent, což je pro nás zcela nový trh, ale podle našich odhadů je také potenciálně atraktivní.

7. A nakonec, kde vidíte R2P India v dlouhodobém horizontu, v příštích letech?

Troufám si říci, že máme velkolepé plány pro další rozvoj na indickém trhu. Neustále dostáváme dotazy od potenciálních investorů, kteří mají zájem právě o tento směr. Takže naším plánem pro příštích několik let je dostat R2P India mezi pět nejlepších investorů, pokud jde o nákup portfolií nesplácených úvěrů.

Zní to ambiciózně? Ale proč ne. Čeká nás spousta seriózní práce. A my jsme na ni připraveni.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.