I kuchyňská linka potřebuje osvítit

Kuchyň je srdce každého domova, je stejně jako obývací pokoj velmi frekventovaným místem, kde trávíme hromadu času. Připravujeme tu jídlo, třídíme nákup, probíráme s nejbližšími, co se nám za celý den přihodilo. Aby to vše probíhalo v příjemné atmosféře, je třeba sem vybrat vhodné osvětlení. Víte, že nesmí chybět ani <a href=“https://www.svetla24.cz/osvetleni-interieru/kuchyn-ra/“ target=“_blank“>světlo do kuchyňské linky</a>.

I kuchyň si zaslouží pořádné osvětlení

Abyste se v kuchyni cítili dobře jak při přípravě jídla, tak při jeho konzumaci nebo při povídání s dalšími členy rodiny, je třeba dobře zvolit kuchyňský nábytek, spotřebiče, barvu stěn a taky svítidla. Ty mohou mít mnoho podob a rozhodně nemusí jít jen o jedno svítidlo.

Jaká svítidla do kuchyně patří?

Možností je hned několik, záleží na velikosti místnosti, jejím stylu a také na tom, jak členitá je to místnost. Vsadit můžete na:

Stropní světla do kuchyně, která mohou posloužit i jako centrální osvětlení. Moderní jsou v poslední době hlavně LED panely a LED pásky, které můžete nainstalovat skoro kamkoli, třeba i do skříněk a pod kuchyňskou linku.
Lustr, který zavěsíte buď do středu místnosti nebo nad jídelní stůl, může plnit funkci centrálního světla. Do místností s vysokým stropem si můžete pořídit větší lustry, do místností s nízkým stropem vsaďte na ty menší, nenápadné.
Bodová svítidla, která najdou uplatnění nejen nad kuchyňským ostrůvkem a můžete si je nasměrovat tam, kam potřebujete, můžete je zabudovat i do sádrokartonového stropu nebo nainstalovat na stěnu.
Osvětlení kuchyňské linky nebo dřezu.
Nepřímé osvětlení, které najde uplatnění v místnostech s vysokými stropy nebo tam, kde máte zaoblený přechod mezi stropem a svislou stěnou.
Nástěnná svítidla, která vytvoří příjemnou atmosféru zejména tam, kde sedíte a povídáte si, nebo kde děti píší domácí úkoly.

Jak svítidlo do kuchyně vybrat?

Aby světlo splnilo vše, co od něj očekáváte, musíte si ho dobře vybrat. A tím nemyslíme jen jeho design. Ten je sice důležitý a měl by ladit s ostatním vybavením kuchyně, vlastnosti a funkce svítidla ale neovlivní. Tak na co se ještě zaměřit?

Pozor na výkon

V kuchyni se připravuje jídlo, krájí suroviny, vaří a peče, takže jde o pracovní prostor, kde by se celkový výkon světel měl při výšce stropu 2,6 m pohybovat kolem 10 W/m2.

Jakou barvu světla zvolit?

Do části kuchyně, kde jídlo připravujete, dejte přednost neutrální bílé barvě s hodnotou kolem 4000 K. Nad jídelní stůl, barový pult a tam, kde spíš sedíte, jíte a povídáte si, vsaďte na teplé bílé světlo (2800-3300 K).

Víte, že když svítidla dobře vyberete a rozmístíte, můžete prostor opticky zvětšit nebo třeba kompenzovat nedostatek přirozeného světla? To by sice mělo do kuchyně dopadat ve větší míře, ne vždy je to ale možné.