Generální komisař Soška byl zvolen do řídícího výboru generálních komisařů

Generální komisař české účasti na světové výstavě EXPO 2025 Ondřej Soška byl ve středu 26. června 2024 zvolen do tzv. Steering Committee, řídícího výboru generálních komisařů. Stal se tak jedním z šesti zástupců Evropské unie, který bude mít větší vliv při vyjednávání s japonskými organizátory a bude moci lépe prosazovat české a evropské zájmy.

„Zvolení do řídícího výboru si nesmírně vážím a současně cítím velký závazek vůči těm, kteří mi svěřili svou důvěru. Od mých předchůdců vím, že Steering Committee je klíčovým orgánem v přípravné fázi světové výstavy i v jejím průběhu. Na začátku června jsme na ministerstvu zahraničních věcí v Praze uspořádali úspěšnou koordinační schůzku účastnických států Evropské unie. Chtěli jsme jednak ukázat, že českou účast na světové výstavě v japonské Ósace bereme extrémně vážně, ale i to, že jsme schopni zorganizovat kvalitní a obsahově zajímavou akci tak, jak to plánujeme v českém národním pavilonu příští rok,“ vysvětluje generální komisař české účasti na světové výstavě Ondřej Soška a doplňuje: „Tuto skutečnost zavnímali i zástupci evropských zemí a navrhli mě jako nominanta do řídícího výboru.“

Generální komisař Soška byl zvolen do Steering Committee během Mezinárodního setkání účastnických zemí, které tento týden proběhlo v japonské Naře, regionálním obchodním centru a turisty hojně navštěvovaném městě, které se nachází zhruba 30 kilometrů od Ósaky. Zařadí se mezi zástupce z Francie, Itálie, Holandska, Rumunska a Slovinska (za EU), ale také třeba USA, Velké Británie, Švýcarska nebo Brazílie.

Steering Committee je řídícím výborem složeným výhradně z generálních komisařů účastnických zemí, kteří jsou voleni z řad členských států Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE). Aktuálně čítá 26 členů. Výbor zastupuje zájmy členských zemí, řídí diskuzi s pořadatelskou zemí a má být zároveň nejbližším partnerem Japonské asociace pro EXPO 2025. Jeho cílem je maximálně usnadnit každodenní operativu a zefektivnit přípravy světové výstavy.

Na počátku prvního jednání Steering Committe její členové zvolili předsedu, švýcarského generálního komisaře Manuela Salchliho. Ten se v prostředí světových výstav pohybuje téměř 20 let a patří mezi nejzkušenější členy výboru. Místopředsedy se stali generální komisaři a komisařky z Číny, Mali a Peru. První jednání však nebylo jen protokolární, ale vzhledem k tomu, že do zahájení EXPO 2025 zbývá jen 290 dní, projednal výbor se zástupci organizátorů celou řadu záležitostí, které vyvstaly z jednání v rámci dvoudenního Mezinárodního setkání účastnických zemí. Mezi diskutovanými tématy byly provozní záležitosti národních pavilonů, příležitosti mezinárodní spolupráce na byznys konferencích nebo pravidla pro provoz komerčních prostor.