Elektromobil Tesla Model 3 obohatil výstavu Nikola Tesla na Výstavišti

Praha 5. prosince 2022 (PROTEXT) – Ve spolupráci se srbským Muzeem Nikoly Tesly a ambasádou Srbské republiky v ČR probíhá v Praze výstava Nikola Tesla na Výstavišti. Jedná se o putovní výstavu, která do Prahy přicestovala po městech jako Hofu či Milano. Díky partnerům akce se mohou návštěvníci těšit nejen ze samotné výstavy věnované srbskému géniovi, z jehož vynálezů dodnes žije celý svět, ale také z doprovodného programu od Pražské plynárenské nebo si nově zblízka prohlédnout nejznámější elektromobil na světě nesoucí jméno vědeckého velikána – Tesla. Na výstavě je dnes již legendární elektromobil Tesla jedením z dalších exponátů a zapůjčila ho Alza.cz, která patří k hlavním partnerům výstavy Nikola Tesla na Výstavišti.

Výstava potrvá až do 11. prosince v Křižíkově pavilonu D na Výstavišti a otevřena je denně od 9.00 do 18.00 hodin. Odborným garantem výstavy je Michael Šebek, profesor kybernetiky a vedoucí Katedry řídicí techniky na ČVUT.

Nikola Tesla a jeho geniální vize budoucnosti

Srbské Muzeum Nikoly Tesly přivezlo do Prahy úspěšnou výstavu o vědeckém géniovi, jehož vynálezy nás dodnes provázejí každodenním životem. Výroba a rozvod elektrické energie, generátor vícefázového střídavého proudu, magnetické rotující pole, dálkové ovládání, neonové osvětlení, rentgenové snímky, ale i řízené střely, za tím vším najdeme mozek srbského génia.

Tesla byl také inovátorem, který při provádění svých výzkumů poprvé zkoumal globální problémy planety a lidstva.

„Nikola Tesla byl tvořivý génius po všech stránkách. Výstava připomíná jeho vynálezy, které využíváte každý den a ani si to neuvědomujete. Dozvíte se tu o slavné „válce proudů,“ kterou jasně vyhrál Teslův střídavý nad Edisonovým stejnosměrným, a proto ho dodnes používáme. Žil v době bohaté na nové myšlenky, které napadaly různé lidi skoro současně. O úspěchu autora pak rozhodl správný odhad významu, schopnost dotáhnout technické řešení, ale často jen náhoda. Budete překvapeni, kolik věcí přisuzovaných jiným vědcům vlastně vynalezl také Tesla. Další nápady tehdy realizovat nešlo, některými svou dobu předběhl a nebyl o ně zájem. A i když někdy spíš prorokoval a snil, tak většinou snil správně. O tom všem se na výstavě dozvíte. A vezměte s sebou děti, bude je to zajímat a inspirovat. Vždyť právě tvořivost a vize dnes potřebujeme nejvíc,“ komentuje výstavu její odborný garant Michael Šebek, profesor kybernetiky a vedoucí Katedry řídicí techniky na ČVUT.

Teslův odkaz v Praze, ve světě i firemní kultuře Alzy

V roce 1880 zavedl Nikolu Teslu zájem o elektřinu do Prahy, kde navštěvoval přednášky na Karlově univerzitě. Ne náhodou tedy muzeum nesoucí jméno slavného rodáka ze Srbska opět přináší jeho jméno do stověžaté Prahy, kde se mohou návštěvníci výstavy srozumitelnou formou seznámit s jeho zásadními vynálezy.

Že je značka Tesla v podvědomí české široké veřejnosti pevně ukotvena od nepaměti, svědčí třeba udělení Čestného doktorátu v roce 1937 na Vysokém učení technickém v Brně stejně jako udělení řádu Bílého lva, který obdržel Nikola Tesla v New Yorku z rukou tehdejšího velvyslance ČR, a to ve stejném roce jako čestný doktorát. V Praze existuje park, ulice, ale i největší pomník na světě věnovaný vědci, který změnil lidské životy v mnoha rozměrech. A jeho jméno zná dnes většina obyvatel planety i díky podnikateli Elonu Muskovi, který dokázal z elektromobilu Tesla udělat jeden z nejžádanějších a nejdražších brandů světa. A právě jeden z modelů elektromobilu Tesla, konkrétně Tesla Model 3, si mohou nyní návštěvníci výstavy prohlédnout díky partnerské firmě Alza také na Výstavišti v Křižíkově pavilonu D.

„Již několik let se věnujeme podpoře komunity a neziskových organizací na Praze 7, kde má Alza.cz své kanceláře i svou vlajkovou pobočku v Holešovické tržnici. Jako přední hráč na trhu e-commerce se zároveň zasazujeme o rozvoj a vzdělávání v oblasti technologií, proto pro nás bylo přirozené stát se partnerem výstavy Nikola Tesla na Výstavišti, která představuje dílo tohoto geniálního vynálezce. Pro realizaci výstavy jsme zapůjčili kvalitní audiovizuální techniku a součástí expozice se stal i jeden z našich vozů Tesla Model 3. Právě tento typ vozu zakoupený před dvěma lety má v naší firemní flotile elektrických automobilů speciální pozici, protože ho jako jeden ze zaměstnaneckých benefitů dostávají na měsíc zapůjčený ke služebním účelům vybraní nejlepší zaměstnanci firmy. Věříme, že každým takovýmto krokem podpoříme zájem veřejnosti o elektromobilitu, které v Alze dlouhodobě fandíme,“ komentuje partnerství s výstavou Jan Moudřík, předseda dozorčí rady Alza.cz, a.s.

Doprovodný program Pražské Plynárenské

Společnost Pražská plynárenská připravila doprovodný program k výstavě. Ve čtvrtek 8. 12. od 16.00 hod. proběhne přednáška na téma Energetická gramotnost.

Více o tomto projektu na: www.technologicka-gramotnost.cz

„Společenská odpovědnost je nedílnou součástí naší společnosti. Jednou z oblastí, kam směřujeme naši pozornost, je podpora dětí a mládeže. Mám proto radost z každé aktivity, díky níž můžeme přispět k rozvoji jejich vzdělávání a rozšiřování obzorů. Obzvlášť pak vítám všechny projekty, které přivádí mladé k technickým oborům. Takovým je projekt s vysokým potenciálem – Technologická gramotnost, kterého je Pražská plynárenská odborným garantem. Věřím, že jeho propojení s touto výstavou legendárního vynálezce a vědce Nikoly Tesly umocní návštěvníkům dojem z výstavy a dodá jí na výjimečnosti,“ říká k výstavě Martin Pacovský, předseda představenstva Pražská plynárenská, a.s.

Kde a kdy:

Křižíkův pavilon D / 21. listopadu – 11. prosince 2022

Vstupné k zakoupení pouze na místě, pro školy nutná rezervace:

Děti 6–15 let 90 Kč / Dospělí 180 Kč / Rodina 300 Kč

O muzeu

Muzeum Nikoly Tesly bylo založeno v roce 1952 a v roce bylo 1955 otevřeno pro veřejnost. Je to jediné muzeum na světě, které uchovává osobní dědictví tohoto geniálního vynálezce. V jeho sbírkách najdou návštěvníci na 200 000 dokumentů, fotografií a předmětů z Teslova života. V roce 1957 zde byla umístěna i urna s jeho popelem. V roce 2003 zařadilo UNESCO Teslův archiv do registru „Paměť světa“, který představuje nejvyšší formu ochrany kulturních statků.

Výstava se koná také díky našim partnerům: Alza, PRE, Pražská plynárenské a.s., Prague City Tourism a Technologie hlavního města Prahy a.s.

Více info: www.navystavisti.cz

Partneři: www.alza.cz

Partneři: www.ppas.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.