Čeští horolezci jsou díky dalšímu úspěšnému prvovýstupu v Himálajích na světové špičce

Praha 4. listopadu 2022 (PROTEXT) – Dne 29. října 2022 se skupině známých českých horolezců podařil prvovýstup na dosud nelezenou horu Chumbu (6853 m) v nepálských Himálajích.

Náročné sněhové podmínky, neznámý terén a výsledné přelezení traverzu celého masívu, řadí tento prvovýstup do velmi vysoké klasifikace alpského lezení. Pro odborníky můžeme napsat, že obtížnost byla zhodnocena na TD+. Skupině horolezců se dokonce podařil traverz masívu celého horského hřebene. Výstup byl zahájen z ledovce Gaunara trval 4 dny a horolezci na závěr sestoupili směrem k jihu na ledovec Changri nup.

Cestu skupina horolezců pojmenovala „The last flight of the Falcon“ jako vzpomínku na kolegu horského vůdce a kamaráda Andrzeje Sokolowského, který letos tragicky zahynul v Tatrách.

Nadaný a úspěšný horolezec, skialpinista a horský vůdce Radoslav Groh, který byl už v tomto roce v létě na expedici Mašerbrum s Markem Holečkem a Tomášem Petrečkem se nyní vydal na plánovaný prvovýstup se zkušeným, dvojitým držitelem ocenění Zlatý Cepín (Zlatý Cepín – nejvyšší ocenění ve světě alpinismu) Zdeňkem Hákem a členy Horské služby Krkonoše Jaroslavem BánskýmPetrem Kejkličkem. Skupina horolezců měla v plánu prvovýstup okořenit ještě jedním prvenstvím. Slet hory na padáku v podání Juraje Koreňe , který pro tentokrát překazila horečka Denge.

Díky českým horolezcům, jejich sponzorům a podporovatelům můžeme očekávat v budoucnu řadu zajímavých expedic sklízejících nejen uznání a respekt široké veřejnosti, ale také docenění a úctu k českému horolezectví ve světě.

Kontakt:

Radoslav Groh

Marketing Manager Hudy

horský vůdce, člen Horské služby Krkonoše, ocenění ČHS výstup roku 2019, 2021

e-mail: radek.groh@hudy.cz

PR

Vladimíra Nováková

PR manager

e-mail: novakova.v@seznam.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.