Česko-slovenský projekt podporuje sdílenou péči o děti s autismem

Česká Lípa 31. října 2023 (PROTEXT) – Homesharing a dobrovolnictví jsou dvě metody pomoci, které rodinám s dětmi s autismem poskytuje česká organizace LÍP A SPOLU, z.s. a občianske združenie HANS ze Slovenska. Bližší informace o jejich výhodách a úspěších se dozvíte na blížící se on-line konferenci.

Péče o děti s autismem je náročná práce na 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Rodiče mnohdy nemají čas ani sílu dělat věci, které se ostatním zdají běžné. A tady přichází na pomoc podpora v podobě homesharingu a dobrovolnictví, kdy hostitel či dobrovolník pomáhá rodině tím, že během předem dohodnuté doby tráví čas s dítětem s autismem. Díky tomu rodič a celá rodina získávají čas nabrat nové síly.

Organizace LÍP A SPOLU, z.s. a občianske združenie HANS, které se problematice sdílené péče věnují, se rozhodly spojit síly a podělit se o zkušenosti ze svých zemí prostřednictvím projektu „Homesharing a dobrovolnictví jako možnosti celoživotního vzdělávání“ podpořeném v programu ERASMUS+. Každý den ve své práci vidí, jak sdílená péče pomáhá a rádi by ji svými aktivitami rozšířili dále.

Více o homesharingu a dobrovolnickém programu Děti bez návodu a roli vzdělávání v přípravě dobrovolníků se dozvíte od realizátorů z LÍP A SPOLU,z.s. a OZ HANS v rámci úvodní česko-slovenské konference, která se bude konat online dne 22.11.2023. Účast je bezplatná, registrační formulář je dostupný na webových stránkách a sociálních sítích obou organizací.

Homesharing jako forma podpory přišla do České republiky z Irska.

Paní Veronika, hostitelka 11letého Štěpána, o své zkušenosti říká: „Homesharing je pro mě smysluplný způsob, jak strávit volný čas s člověkem, kterého mám ráda. Někdy se učím i vykročit ze své komfortní zóny, a hledat se Štěpánem společnou cestu. Je to o empatii, otevřené mysli a chuti zkoušet něco nového.“

Rodinám na Slovensku pomáhá s náročnou péčí program specializovaného dobrovolnictví. Margaréta, která je do programu zapojena o něm řekla: „Celý program mi prišiel ako čarovná kúzelná palička, že niekto myslí na deti a rodičov z jednorodičovských rodín. A tá predstava hodnoty pre mňa samotnú mi prišla veľmi vysoká. Len šťastný a spokojný rodič môže skutočne podporovať šťastie u svojho dieťaťa.“

V rámci společného projektu se v průběhu příštího roku uskuteční šest on-line seminářů a závěrečná konference určená institucím a jednotlivcům, kteří mají zájem zapojit se do jedné z forem sdílené péče nebo se s ní setkávají během výkonu práce. Výstupem projektu bude sborník obsahující informace ze seminářů a konferencí, ale také rozhovory s rodiči, hostiteli a dobrovolníky.

LÍP A SPOLU, z.s., se věnuje všestranné podpoře dětí i dospělých s autismem a jejich rodin.

www.lipaspolu.cz

OZ HANS je celoslovenská organizace, která spojuje především rodiny a jednotlivce s Aspergerovým syndromem a vysokofunkčním autismem.

http://hans.sk/

Financováno Evropskou unií. Vyjádřené názory a postoje jsou názory a prohlášeními autora(ů) a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie nebo Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za ně nepřebírají žádnou odpovědnost.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.