CCTV+: Kus porcelánu dynastie Sung z pece Paj-še

Peking 8. listopadu 2022 (PROTEXT/PRNewswire) – „Když přestane pršet a mraky se vytratí, barva oblohy je jako stvořená pro modrobílý porcelán.“ Takto staří Číňané popisovali modrobílý porcelán dynastie Sung. Má modrobílou barvu a elegantní vzhled, který je typický pro dynastii Sung, která představovala jednu z nejúspěšnějších epoch čínské historie. Město Nan-feng v provincii Ťiang-si je představeno ve videu „A Piece of Song Porcelain from Baishe Kiln“ (Kus písňového porcelánu z pece Paj-še). Pojednává se o něm jako o tisíciletém městu, které lze porovnávat s tzv. hlavním městem porcelánu. V dnešní době však jeho krásu vidí jen málokdo.

Pec Paj-še začala fungovat v prvních letech období zvaného Severní Sung a vzkvétala od poloviny její existence až do poloviny následujícího období označovaného jako Jižní Sung. V té době se porcelán z pece Paj-še vyznačoval čistě bílou barvou, vysokou jemností, tenkým profilem a hustou a pevnou strukturou. Dostal vlastní název „Bílý porcelán Paj-še“. Jeho glazura je křišťálově čirá, s jemným leskem a modrobílou barvou. Díky své jemnosti se mu přezdívá „nefrit Paj-še“. Podle kroniky města Nan-feng za dynastie Sung postavil Paj-še pod úředním dohledem několik porcelánových pecí, které vypadaly jako kopce. Ve městě Nan-feng se stále nachází 32 starobylých pecí z dob dynastií Sung a Jüan. Pece se táhnou po délce více než 2500 metrů. Není těžké si představit velkolepou scénu plamenů šlehajících vysoko do nebe, když byly v dávných dobách v provozu stovky pecí najednou. V Nan-fengu se dnes ztracené vzpomínky na pec Paj-še postupně skládají dohromady. Porcelán Paj-še přivádí lidi zpět do slavné a romantické doby, odhaluje kulturu a styl čínské historie.

Díky vodním koridorům rozpínajícím se všemi směry a rušným přístavům se provincie Ťiang-si stala významným zdrojem čínské keramiky. Porcelán, který se prodává do celého světa, se noří do našich srdcí jako eposy lidských životů, písně čínského porcelánu a obrazy civilizace budující čínský sen o porcelánovém umění Ťiang-si.

Video –


KONTAKT: Admin PR, +86-10-83949817