AIIB financuje druhý projekt větrné elektrárny v jižním Kazachstánu

Peking (Čína) 9. listopadu 2023 (PROTEXT/PRNewswire) – 

36 milionů USD na projekt Shokpar o výkonu 100 MW

Banka Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) podepsala dohodu o půjčce ve výši 36 milionů USD na vývoj, výstavbu a provoz větrné elektrárny o výkonu 100 megawattů (MW) v Žambylské oblasti v jižním Kazachstánu.

Na projektu se podílejí společnosti China Power International Holding a Visor International DMCC a bude spolufinancován Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj. Rovněž bude podpořen zvýhodněným financováním až do výše 10 milionů USD ze Zeleného klimatického fondu a až do výše 5,7 milionu USD z Fondu čistých technologií. Finanční prostředky projektu budou přiděleny na výstavbu a provoz elektrárny a její zapojení do energetické sítě.

Rozvoj větrné energetiky ve střední Asii zvýší kapacitu obnovitelných zdrojů energie v Kazachstánu a přispěje ke snížení emisí skleníkových plynů v regionu. Očekává se, že po plném zprovoznění elektrárna pomůže snížit emise v zemi v průměru o více než 200.000 tun ekvivalentu oxidu uhličitého ročně.

Tato investice navazuje na rozšiřující se portfolio projektů udržitelné infrastruktury banky AIIB v regionu. Je v pevném souladu se závazkem banky AIIB zajistit, aby do roku 2025 směřovalo 50 % všech schválených finančních prostředků na financování opatření v oblasti klimatu.

„Naše druhá investice do větrné energie v Kazachstánu podtrhuje podporu banky AIIB kazašské vládě při přechodu na zelenou ekonomiku,“ uvedl Konstantin Limitovskij, viceprezident banky AIIB pro investiční operace (region 2): Pákistán, Afghánistán, Střední Asie, Východní Asie, Západní Asie, Evropa, Afrika a Latinská Amerika). „Tento projekt je plně v souladu se strategií a prioritami banky AIIB v oblasti energetiky. Dále posílí kazašskou infrastrukturu obnovitelných zdrojů energie a sníží uhlíkovou náročnost dodávek energie.“

Projekt 100MW větrné elektrárny Shokpar navazuje na úspěšnou realizaci 100MW větrné elektrárny Zhanatas, která se nachází na sousedním pozemku. Banka AIIB schválila projekt Zhanatas v roce 2019 a všech jeho 40 turbín je plně funkčních od roku 2021.

K dnešnímu dni banka AIIB schválila na projekty v Kazachstánu kapitál ve výši více než 836 milionů USD.

Více informací o projektu solárních elektráren najdete zde.

O AIIB

Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB) je multilaterální rozvojová banka, jejímž posláním je financovat infrastrukturu pro budoucnost, založenou na udržitelnosti. Od zahájení činnosti v Pekingu v lednu 2016 se rozrostla na 109 schválených členů po celém světě. Má kapitálovou hodnotu 100 miliard USD a hodnocení AAA od hlavních mezinárodních ratingových agentur. Ve spolupráci s partnery AIIB naplňuje potřeby svých klientů uvolňováním nového kapitálu a investicemi do infrastruktury, která je ekologická, technologicky vyspělá a podporuje regionální vazby.

 

KONTAKT: Pieter Bakker, pieter.bakker@aiib.org 

 

PROTEXT