5 základních typů kabelek a příležitosti, na které se hodí

Patříte mezi milovníky kabelek? Tak byste měli vědět, že jejich nošení doprovázejí určitá módní pravidla. Více zjistíte v našem přehledu.
 

1. Psaníčka

Psaníčka (anglicky purse) jsou nejmenším typem kabelek a mnohdy připomínají jen takovou peněženku s řemínkem. Jejich velikost je činí roztomilými, elegantními a šik a zároveň určuje, na jaké příležitosti se hodí. Jelikož se do psaníček vejde jen pár bankovek, telefon a možná ještě rtěnka a pudr, nosí se na večírky, do divadel, oper a na další formální události. Psaníčkům obecně sluší šaty nebo dámský smoking.

2. Crossbody

Další z rodu malých kabelek jsou crossbody a jejich design může být různého charakteru. Od minimodelů přes brašny až po obojetníky mající odnímatelný popruh, po jehož odstranění vzniká psaníčko. Co se týče tvaru, crossbody si meze nekladou. Skvěle se hodí do města, do kavárny, ale i na večírek či do divadla. Sice nejsou tak prudce elegantní jako psaníčka, ale poskytují výhodu volných rukou.

3.Kabelky do ruky/shoppery

Kabelky do ruky jsou podstatně větší než předešlé dva typy. Většinou mají čtvercový či obdélníkový tvar a disponují dvěma uchy a kratším odpojitelným řemínkem. Horní část kabelky má zavírání na zip, pokud je otevřená, jedná se o takzvaný shopper. Tento typ je ideální na drobné nákupy a na nošení bývá velmi pohodlné. Je ideální do kanceláře (protože se do nich vejde například krabička s jídlem).

4. Vaky

Jak plyne ze samotného názvu, tyto kabelky mají tvar vaku, které se většinou uzavírají stažením tkaničky v horní části kabelky. Mají středně dlouhý popruh a ten umožňuje vak nosit jak přes rameno, i jen tak v ruce. Podobně jako klasická dámská kabelka do ruky má vak prostorný úložný interiér, což oceníte při jeho nošení do práce nebo po městě. Vak působí velmi ležérně, a tím pádem se dá nosit téměř ke všemu.

5. Aktovky

Aktovky jsou velké a pevné tašky s plochým a širokým dnem. Hlavní otvor kabelky je zakrytý klopou. Aktovka se nosí v ruce nebo je možné ji díky přídavnému popruhu zavěsit na rameno. Do aktovky se znamenitě poskládají knihy, notebook, zápisníky, penál a skvěle ji využijí studenti, elegantní dámy či nonšalantní gentlemani. Momentálně jsou v kurzu staré vintage kožené kousky, ale oblibu jistě najdete i v nových výstředních a originálních designech.