Gazpromu loni prudce klesl zisk, firma ruší dividendu

Ilustrační foto: Pixabay

Ruské plynárenské společnosti Gazprom loni klesl čistý zisk o více než 40 procent na 1,226 bilionu rublů (zhruba 336 miliard Kč). Firma pokles zisku zdůvodnila vyšším zdaněním ve druhé polovině roku. Uvedla také, že nevyplatí celoroční dividendu, informovala agentura Reuters. Akcie společnosti Gazprom reagovaly na zprávu zhruba čtyřprocentním poklesem. Firma, jejímž většinovým vlastníkem je ruská vláda, už loni vyplatila rekordní pololetní dividendu v celkovém objemu 1,2 bilionu rublů.

Rusko se loni kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých hospodářských a finančních sankcí ze strany západních zemí. Gazprom loni začal omezovat dodávky plynu do Evropy, firma ale měla prospěch z prudkého nárůstu cen této suroviny. Objem exportu Gazpromu se loni podle Reuters propadl téměř o polovinu na 101 miliard krychlových metrů.

Gazprom dnes upozornil, že už samotná pololetní dividenda překonala cílovou úroveň pro výplatu dividend, která činí 50 procent čistého zisku. Firma se proto rozhodla, že další peníze akcionářům nebude za loňský rok vyplácet.

„Nečekali jsme na celoroční výsledky, ale dali jsme akcionářům příležitost obdržet takto vysokou částku s předstihem. Díky tomu má získaná dividenda vyšší reálnou hodnotu než výplata stejné částky na konci roku,“ uvedl náměstek ředitele podniku Famil Sadygov. Upozornil také, že provozní zisk před úroky, zdaněním a odpisy loni dosáhl 3,6 bilionu rublů, takže zůstal na úrovni předchozího roku.

„Zveřejněné výsledky považujeme za slabé. Vedení navíc neoznámilo dividendu za druhou polovinu loňského roku. To je z hlediska investiční atraktivity Gazpromu docela zklamání,“ uvedli analytici ze společnosti Sinara Investbank. Dodali, že doporučují prodej akcií Gazpromu.

Společnost Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.

Evropský dovoz ruského plynu prostřednictvím plynovodů se loni podle údajů Organizace zemí vyvážejících plyn (GECF) propadl o 55 procent na 63 miliard krychlových metrů. Rusko se pokles odbytu na evropském trhu snaží kompenzovat zvyšováním dodávek do Asie, uvedla agentura AFP.

Dodávky plynovodem Síla Sibiře z ruského Dálného východu do Číny v loňském roce dosáhly svého maxima, a to 15,5 miliardy metrů krychlových plynu. Předloni tyto dodávky činily zhruba 10,5 miliardy krychlových metrů.